Nekateri otroci ne spijo.
Veliko je vzrokov, zakaj otrok ne spi. Ko svetujem mamicam, sem opazila kar nekaj ponavljajočih prigod, zato sem se odločila, da jih delim z vami.
In če si še niste prebrali mojega prvega članka 'Otrok ne spi', ga toplo priporočam. Morda že tam najdete kakšno koristno informacijo. Srčno upam, da vam pomaga.
Ko otrok ne spi, je mama čisto fuč. Ah, te neprespane noči!
1. Otrok ne spi in se joka že v porodnišnici
Ste kdaj pomislili, kako je, ko se rodiš. Najprej si nekje zaščiten, ves na stalnem toplem objemu ... in potem kar naenkrat trdo stiskanje iz vseh smeri, vse te na silo poriva čez en kanal, ki te še dodatno stiska, na ... mrzel zrak! Potem te prično otipavati, tlačit gor neke obleke, premetavajo te z vseh strani … kaj je to umivanje? Se hecate?
Jaz sem ravno rodila četrto deklico, ko je od jutra sosedova deklica neutolažljivo jokala. Pa komaj je prišla na svet. Mamica je bila vidno utrujena od noči, ker od rojevanja ni spala celo noč, mala pa v joku cel dan.
Najprej se nisem hotela vtikati, potem pa sem nežno pristopila k mamici in ji prinesla dudo. »Prekuhala sem jo, sem slišala, da je nimate.« sem ji rekla. Potem sem jo vprašala, koliko ur je rojevala. Reva boga, kar v jok je padla. Celo noč, obračali so otroka, nato so ga dobili ven vakuumsko. Potem sem ji rekla, da sem vesela, da je ta noč za njo in jo z nasmehom pobožala.
Nato sem rekla, da je njen otrok tudi doživel šok in da naj svojo Nejo le razume, da ji je hudo. Da je malo ravno tako bolelo, kot njo. Gledala me je z velikimi očmi, potem so se ji napolnile s solzami: »Neja moja, ubogi moj angelček!« Dala ji je dudico, jo privila k sebi in spali sta objeti kar lep kos noči. Neja se je počutila varno, mami je vedela, kaj ji je.
2. Pogreša mamico
OK, če otrok ponoči joka, ker je lačen, je to normalno. Dojenčki jedo na vsake 3 ure in pričakuje se, da boste najmanj 3x ponoči vstali.
Če pa otrok kljub temu, da je sit, previt, suh, da ima pravo temperaturo sobe, torej, da mu ni vroče in da ga ne zebe, potem se pričakuje, da bo spal.
Si pa včasih tile naši črvi zaželijo naše bližine. Predstavljajte si, da ste na toplem in varnem skoraj eno leto v varni maternici, nato te dajo nekam, kjer ni mame in njej znanih zvokov.
Nekateri dojenčki so zelo občutljivi. Jaz sem s sinom spala skoraj 2 leti. Želel si je bližine. No, danes tega 15 letnika ne smem objet, ja, tako pride v življenju 😊
3. Alergije
Mamice, ki dojijo, naj malo preizkušajo hrano, ki jo pojedo. Zaradi krčkov. Če boste pojedle preveč stročnic-npr. fižola, lahko pričakujete, da bo napenjalo tudi njega 😊. Jejte vse, vendar zmerno. Sadje tudi. Meni se je nekoč zgodilo, da sem pojedla preveč kakijev in je Leva zelo zvijalo.
Nekateri pa se rodijo z raznimi alergijami. Neutolažljiv jok je znak, da je nekaj narobe. Posebno, če joka otrok več dni povrsti. Ali pa joka ob istem času. Ali na podoben način. Na primer zvečer, ko gre spat. Našo Aryo je zvijalo zaradi mlečnih izdelkov. Jaz sem ji pa ravno dala Aptamil zvečer. Po eni uri je bil jok kar nekaj ur. Seveda, zvijalo jo je, ni prebavljala kravjega mleka.
Tako sva šli obe na dieto, ker sem jo še dojila in je bilo potem veliko bolje. Morate pa vedeti, da večina alergenov potrebuje en mesec, da se sčisti z organizma. Ni še dobro po nekaj dneh. Pokličite pediatrinjo in povejte vaše skrbi. Morda je prav to vzrok.
4. Črevesje se šele razvija
Nekateri otroci so zelo občutljivi do četrtega meseca in imajo krčke. Črevesje se še razvija in posledično težko prebavlja. Nekatere mamice si pomagajo z Bownovo terapijo, bioresonanco, homeopatijo… Jaz sem poiskusila vse in na koncu odkrila vzrok pri Aryi.
5. Šoki zaradi dogodkov okoli njega
Včasih se okoli nas zgodi življenje. To pomeni, da lahko starši izgubijo bližnjega, lahko je to tudi ločitev staršev. Čeprav lahko rečemo, kaj pa on ve, saj je majhen, otroci vedno to čutijo, posebno so navezani prva leta na mamo. Nesrečna mama to energijo nekako prenese na otroka. Ne nalašč, vendar to nesrečo otrok posrka. Lahko tudi celo zboli od tega. To sem videla pri mojih otrocih, ko so punce dobile vsakokrat angino, ko sem jaz trpela zaradi napetega odnosa s takratnim partnerjem. Ni to za zanemarit. Ni to pravilo, so otroci, ki ne kažejo z ničemer v fizični obliki. Poskusite najti pomoč, da pridete čim preje s te situacije.
6. Nespečnost zaradi uvajanja v vrtec ali novo okolje ali novi dogodki
Tudi šoki so uvajanje v vrtec. Takrat so otroci majhni, stari približno eno leto. Ne vedo, kaj se je sedaj zgodilo. Mama je bila ves čas ob njem, sedaj ga bo pa zapustila. Saj če pomislite tako, potem veste, zakaj je mali v paniki. Misli, da ga je mama zapustila. In potem, če je še mama prestrašena in jo skrbi, je še huje. Predstavljajte si, da vas pelje čez temno jamo oseba, ki jo je bolj strah kot vas. Saj bi tudi vi kričali, kajne?
Jaz predlagam en način, ki se je pri meni zelo obnesel. Ta vaš otrok je prišel na svet s svojo usodo in svojo potjo. Vi ste mama, njegov mentor. Vi ste del te poti že prehodila in zato marsikaj veste in ga učite. Veste, da vrtec bo lep zanj, ko se bo navadil. Do takrat pa mu stojte ob strani. Ga razumite, da ne razume, kaj se dogaja. Jaz sem vedno ponavljala: Mami vedno pride po tebe!« In ne boste verjeli, čez pol leta je ponavljala za mano: »Mami pide«
Saj vas razumem, vedno obstaja dvom starša, ali sem se prav odločil/a, ali je vzgojiteljica dobra?
Morda bo tole, kar bom napisala malo za lase privlečeno, vendar jaz vedno oddam v vesolje prošnjo, naj za mojega otroka dajo najboljšo vzgojiteljico. In res jo vedno dobim. Z vsemi njenimi napakami. In sem prijazna do osebja, spoštujem jih, ker vem, da imajo težko delo med vsemi temi otroki. In če sem res zadovoljna, vedno napišem to tudi vodstvu.
Vsi dogodki, ki so novi za otroka, je lahko za občutljivčke šok.
7. Procesiranje dogodkov
Mali otroci radi ponoči procesirajo vse dogodke, ki so se jim zgodili čez dan. In če je bila izkušnja travmatična, jo bodo ponoči sanjali in se zbujali v joku. Lahko je to uvajanje v vrtec ali novo okolje, ali pa je morda čez dan nekaj videl, kar ga je prestrašilo. Lahko, da so bili to navadni dogodki, ki so čisto običajni. Na primer, če se je nekdo zasmejal na glas, ali pa je neka teta hotela dvignit vašega malčka, da bi ga pogledala. Ali se je na tleh srečal s kužkom, ki ga je podrl. Nam se ti dogodki ne zdijo nič posebnega, ker smo jih navajeni, otroci pa to doživljajo drugače. Nekateri so izjemno občutljivi in jih dogodek, ki je za nas čisto običajen, prestraši.
8. Občutljiva mama
Se zgodi, da smo po porodu mame še posebno občutljive. Sprememba hormonov je lahko velik šok. Včasih te partner tudi pogledati ne sme, je že vse narobe. Vem, vem 😊 in tudi razumem.
So pa tudi situacije, kjer so težki odnosi s strani okolice. Bodisi je to partner ali tašča, mama… Res so kakšni ljudje žleht. Vtikajo se tja, kamor ni treba. In potem so te mamite pod pritiskom. Vse to pa čutijo naši mali otročički. In se ponoči oglašajo. Vsa okolica in tudi čustveni del nanj vpliva, da se zgodi, da joka.
9. Mama se ne razume z očkom
Otroci so skoraj do šole izjemno navezani na mamice, potem se to obrne in pride na vrsto očka. Približno. V tem obdobju so zelo navezani na osebo, ki je ob njem. Če je ta oseba v stresu, bo to otrok čutil. Tudi če se s svojim partnerjem ne razumete najbolje, pa se teh konfliktov ne pogovarjate pred otrokom, to otroci vseeno čutijo. Energija, vzdušje, vse to vpliva na otroka.
Huje je, če se starša kregata na glas, sploh pred spanjem.
Kot sem že v prvem članku napisala, se včasih zgodi življenje. Nismo zadovoljni v partnerstvu, bodisi, ker smo me pikre, ali pa je partner do nas verbalno ali fizično nasilen. Poiščite rešitve. Jaz ne vem, kaj v tem trenutku je najbolje za vas, vendar iščite rešitev. Morda s psihoterapijo, morda nasvetom prijateljice. Morda razmišljate, kam bom pa šla? Jaz vam nekaj polagam na srce iz lastnih izkušenj. Če se odprete vesolju ali lahko rečemo življenju v pozitivnem smislu, da boste našla rešitev, ta VEDNO PRIDE! Vem, obljubim, to živim. Nobenih naglih reakcij, mi smo tihi, umirjeni bojevniki skozi življenje. Umirite se in pripravite načrt. Če ga še ne veste, počakajte, da se vam misli umirijo, včasih traja več dni in nato pojdite v akcijo.
10. Uvajanje na novo hrano
Uvajanje na novo hrano je tudi lahko šok. Nekaterim otrokom ni nič. Spomnim se, ko sem nekoč prišla k sestrični in je imela na obisku sosedo s pol leta starim sinkom. Zjutraj ji je pediater rekel, da zdaj pa lahko je vse. V steklenico mu je nalila kokakolo in ga nafutrala s pasuljem. V plenici so bili celi fižoli, reees, ne izmišljujem si. Malemu pa nič! Enkrat je ratal precej rdeč in po domače prdnil vse tiste fižole v plenico. Ne moreš verjeti. Tudi zajokal ni.
Sem pa poznala mamico, ki je lahko uvajala le eno hrano na dan, take težave je imel otrok.
Danes obstaja kar nekaj literature na to temo, je pa fino, da začnete uvajati z lažjo hrano, kar pomeni zelenjavico.
11. Dogodki okoli njega
Ne boste verjeli, vendar otroci se včasih ustrašijo česa vsakdanjega. In ponoči vsi to predelujejo. Jaz imam precej glasen smeh in tako sem enkrat zmotila dojenčico od moje prijateljice. Travmo je doživela vsakič, ko me je videla. Morda pa sem bila podobna sestri ali doktorici, ki jo je cepila. Vesela sem, da je ta deklica zrastla in da se danes z njo razumem. Nekaj jo je zmotilo in je tisti dan še ponoči jokala.
12. Moral bi iti v posteljo pravočasno.
Za vse je pravi čas in tudi za spanje mora biti pravi čas. Saj vem, se zgodi, je tako luštno pri prijateljih, se začvekaš in joooj, ura je 9 zvečer. Jaz sem svoje otroke navadila, da ko smo takole kam šli, sem jim dala pižamico gor in so med potjo zaspali. Prvi trije. Arya pa ne. Ona ni zaspala v avtu. In ko smo prišli ob pol 10ih domov, je bil jok do enajstih. Potem je pol ure spala in spet jok dve uri. Veliko ljudi me je sodilo, ker sem odhajala domov že ob pol osmih, ker smo imeli red. Ona je bila tak otrok, da je potrebovala polno pozornost pri večerji in vsem spalnem ritualu. Zvečer je želela svojo pozornost, Midva z možem sva bila že pošteno utrujena-crknjena, ja, od vsega, samo če nisva naredila po pravilih, se je noč podaljšala.
13. Spalni ritual je zelo pomemben
Otrok potrebuje zvečer mir. Več ljudi mi je reklo, da ko delajo do desetih zvečer, se morajo doma najprvo umiriti. Torej, otroka moramo zvečer umiriti. Malo svetlobe, umirjena glasba, lahko meditacija, mirno govorjenje, prijazen ton, lahka pravljica. Naredite si miren večer in ga naučite spat.
No, to sem povedala v idealnih okoliščinah. Pri nas na primer, sem imela dve najstnici in enega devetletnika. So se zvečer zabavali in drli, bilo je nemogoče vzpostaviti mir in tišino. Pa smo nekako zgurali. Težko, ja. Samo jaz jim nisem mogla vzeti tega druženja, ker bi drugače zasovražili sestrico.
V danih okoliščinah se znajdite na najboljši način, da boste uvedli rutino kot je treba.
Spalni načrt, ki se ga obesi na steno. spalna punčka
14. Tablice in televizorji po 18ih odpadejo.
Kot sem že opisovala, otroci ponoči podoživljajo dan. In če jim zvečer ponudimo risanke, bo to škodovalo njihovemu mirnemu spancu. Ne bom se poglabljala v študije, ki so bile narejene, sama po izkušnjah vem, da to ni dobro. Posebej za občutljivčke. Kadarkoli naša Arya zvečer gleda tablico, ne more zaspati še pol ure. Moram jo božati in peti in sedeti poleg nje dlje, kot je običajno. Pa se mi ravno zvečer ne da več.
15. Moral bi iti spat kasneje.
Otroci so si različni. To najbolje vemo mame, ki imamo otroke z istega gnezda, pa je vsak drugačen. Smo ljudje, ki potrebujejo več spanca in ljudje, ki spijo po štiri ure na noč. Tako je tudi z otroci.
Sem imela sosedo, ki je vsak večer dala otroke spat ob osmih, je rekla, ker želi imeti mir s svojim možem. Pa ga ni imela, ker so delali v sobi neumnosti. Zaspali so šele ob pol desetih. Potem pa jih je nekega dne dala spat kasneje in ugotovila, da so zaspali prej. Zakaj? Ker so imeli še nekaj energije odveč. In ker je bil v sobi cel žur, so ga včasih podaljšali tudi do desete ure zvečer.
16. Niste se dovolj igrali z njim
Ja, nekateri malčki želijo več pozornosti. Če se zvečer niste dovolj posvetili njemu, se je zbudil in želi pozornost. In ker se je zbudil zaspan, je to katastrofalna mešanica. Ja, nosit gor in dol, umiriti… Pa saj vas razumem. Služba, morda še kakšen drug otrok, tašča na obisku in ni imel dovolj pozornosti. To je življenje.
Z Aryo se veliko igrava hišico, ki sva jo naredili sami s kartonov.
17. Bolezen
Če je otrok navadno priden in spančka, pa se zgodi, da je zvečer siten in nejevoljen, ali morda krčevito joka, je lahko zbolel. Nenadni glasen jok lahko pomeni vneta ušeska.
18. Želi biti pokonci, ker so v sosednji sobi njeni ali njegovi bratje ali sestre
Ja, pri nas je bilo sigurno tudi to vzrok. Arya se je želela igrati z Levom, Elo in Leyo.
19. Nočna lučka
So tudi že dojenčki občutljivi in ne marajo teme. Nekateri starejši otroci pa sploh ne marajo spati v temi. Jaz sem vedno kupila kakšno res tako lučko, da si komaj kaj videl. Ideja so novoletne lučke. Tudi pri malo starejših otrocih to pomaga, ker najdejo stranišče in vam ni treba vstati. Juhuu!
20. Strah ga je, ko je v sobi sam, ninica
Ninica je prva otroška igrača, ki so jo starši naredili otroku.
Najprej so bile narejene iz materialov iz narave; koruze, trav, kasneje iz tekstila. Ninica je po definiciji prehodni predmet, ki pomaga pri ločevanju navezanosti na mamo.
Jaz sem pred leti naredila mojim puncam punčke, ki sem jih poimenovala Spalne punčke. Otroci se s to igračo počutijo varne. Posebej, če jim poveste, da jih ta igrača čuva. Vi pa jih imate pod budnim očesom.
Pri mojih se je ninica obnesla, da so bili lahko v sobi sami.
Jaz šivam Spalne punčke, če vas zanima, jih lahko pogledate. To je tudi eden od načinov, kako jih naučiti samostojno spati. Na roki imajo Spalne punčke srček, ki odganja strahce in nočne more.
Otrokom Spalne punčke naročite tukaj
21. Moti ga pižama
Neke noči je moja Ela neutolažljivo jokala. Sem jo pestovala, guncala, dala za pit, za jest. Nič. Potem sem jo previla, dala novo plenico, nič. Potem sem celo slekla. In se je nato umirila. Oblekla sem ji drugo pižamico. Danes je doštudirala modno oblikovanje. Gotovo ji ni bil všeč vzorec na pižamci. 😊
Se je pa tudi že zgodilo, da je Lev ponoči jokal. Nisem vedla kaj mu je. Še danes ne vem kako, vendar je imel v plenici igračko od jajčkov. To ga je tiščalo. Lahko, da jo je pojedel, ne vem.
22. Predolgo spi čez dan
Otroci so si res različni. Moja prijateljica Mateja ni dala svojega sina spat čez dan. Blagor ji, spal je nato že ob 7ih zvečer do jutra. Moja neuresničljiva želja 😊
Drage mamice in očki, upam, da vam je kakšen nasvet pomagal. To so moje izkušnje po dolgih letih staža »biti mama«.
Vse dobro vam želim 😉 srečno!
Janja
Comments